amos
 
 
. . . . . .
 
 
BUĎME ĽUDIA

Hudobno-vzdelávací anti-diskriminačný program „BUĎME ĽUDIA“ je zameraný najmä na medziľudské vzťahy a ľudské práva. Program sa dotýka tém, ako napr. otrokárstvo (starovek, kolonizácia Ameriky, súčasnosť), ľudské práva, totalitný režim, obchodovanie s ľuďmi, detské otroctvo, práva a povinnosti detí, otroctvo na Slovensku a žobrácke gangy.

Otrok je slovo, pri ktorom si ľudia väčšinou predstavia obyvateľa starovekého Egypta ťahajúceho ťažké kamenné kvádre na stavbu pyramídy, prípadne černocha pracujúceho na plantáži niekde v Amerike v období pred občianskou vojnou. Málokto však vie, že otroci existujú aj dnes a je ich dokonca viacej, ako kedykoľvek predtým.

Súčasťou programu je aj hudobná zložka, v ktorej hrajú dvaja hudobníci piesne naživo.

Program je podporený video-projekciou.
Program je určený žiakov stredných škôl
Dĺžka programu je cca. 60 min.

   
Recenzia k programu: "Buďme ľudia" - gratulujeme k vynikajúcemu scenáru k tak náročnej téme, akou sú ľudské práva. Neslobodu, totalitu či vykorisťovanie vnímajú naši žiaci  ako pojmy z hodín občianskej výchovy či dejepisu. Obrovské poďakovanie Vám patrí za to, že ste zrealizovali fantastickú, no najmä netradičnú vyučovaciu hodinu, ktorou ste vyprovokovali zamyslenie sa a diskusiu. Žiaci ocenili spracovanie témy ľudských práv cez historické súvislosti. Vysoko pozitívne hodnotili Váš umelecký výkon - vynikajúce piesne, úžasné hudobné prevedenie, krásny spev. Na záver vyjadrenie dvoch žiakov: "Toto by sme chceli robiť aj my!" Nie je čo dodať - tešíme sa na opätovné stretnutie. Ďakujeme za dnešný zážitok a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. S pozdravom, PhDr. Tatiana Wenclová, riaditeľka školy, Gymnázium, Mládežnícka 22, Šahy (November, 2016)
   
 
Názory študentov ku programu "Buďme ľudia":
,,Koncert bol poučný. Páčilo sa mi prepojenie moderných piesní s históriou.“ (študentka 1.ročníka)
,,Malo by sa organizovať viac takýchto podujatí. Bol som spokojný. Koncert sa mi páčil. Palec hore!“ (študent 2.ročníka)
,,Koncert bol fajn, bavilo ma to. Určite by som si rád vypočul také niečo aj na budúce.“ (študent 1.ročníka)
,,Koncert bol skvelý. Spievali sa známe pesničky. Rada by som si bola vypočula aj viac skladieb. Škoda, že koncert netrval dlhšie.“(študentka 3.ročníka)
,,Koncert sa mám páčil, téma bola dobre spracovaná. Umelci nás nasmerovali k zamysleniu sa nad krutosťou a násilím ľudí v minulosti, aj prítomnosti. Poukázali na hyenizmus a krutosť niektorých ľudí, ktorí sa nevedia zastaviť v násilnostiach pred ničím ani v súčasnosti. Slobodu a šťastný život si musíme všetci chrániť.“
,,Na koncerte bola pohoda. Zaujal nás erudovaný výklad pána hudobníka- gitaristu.“
,,Podujatie bolo dobrým upozornením na to, čo sa dialo a čo sa deje vo svete medzi ľuďmi rôznych rás a náboženstiev.“ (názory študentov školy) PaedDr. Ľubica Malíková, výchovná poradkyňa, (Súkr. stredná umelecká škola, Žilina, marec, 2017)
     
 
Umelecká agentúra Amos, o.z.
e-mail: amos.agentura@gmail.com